Национално издателство за образование и наука "Аз Буки"
Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" е приоритет №1 за новия министър на образованието, младежта и науката акад. Стефан Воденичаров. Именно програмата е причина да приема номинацията за поста. Тя е изключително важна, защото от нея зависи финансирането на науката и образованието през следващите 7 години.
Над 100 посланици на Националната мрежа за инициативи и информация за учене през целия живот се събраха на заключителна среща, за да кажат „довиждане и до нови срещи, NELLII“. Форумът е партньорска инициатива на Министерството на образованието, младежта и науката съвместно с Фондация на бизнеса за образованието и вестник „Аз Буки“. А небивалите по своите мащаби инициативи в рамките на проекта NELLII бяха осъществени с финансовата подкрепа на Европейската комисия.
На международните олимпиади нашите ученици мерят сили с врсътниците си от Китай, Русия, Япония и САЩ, разказва за в. „Аз Буки” гл. ас. Емил Келеведжиев, един от ръководителите на националния отбор по информатика.
На 12 и 13 февруари Регионалният инспекторат по образованието в Сливен е организатор и домакин на конференция за споделяне на добри практики от квалификацията на директори и учители и в управлението на европейски проекти. В работата на сливенци ще се включат и шефове на инспекторатите от цялата страна. Това съобщи за „Аз Буки“ Мария Петрова – старши експерт по квалификациите в РИО – Сливен.
Продължаващото обучение на педагогическите специалисти е с широки перспективи, категорична е Дина Димитрова – старши експерт по предучилищно възпитание в РИО – Сливен. Според нея най-вече хората, които са ангажирани с методическата помощ на учителите и директорите, трябва да познават, и то добре, предимствата на различни образователни системи. За да предават опит, те самите трябва да имат такъв: да владеят чужди езици, да ползват в професионалната си работа предимствата на IT-технологиите.
Върху проект за интелигентна четириизмерна сграда работят възпитаници на клуба по роботика в Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново. С разработката си децата ще участват в световното състезание „HIT challenge“. Клубът по роботика е създаден по програма УСПЕХ на Министерството на образованието, младежта и науката. В него участват 10 деца между IX и XII клас. Те учат математика, информатика, биология и география в елитната търновска гимназия. Ръководител на групата е учителят по информатика Даниел Денев.
Биоправото разглежда обществените отношения, свързани с използването на природните ресурси от човека и самата биологична природа на хората. В резултат на бурното развитие на технологиите обект на биоправото стават сложни въпроси, които доскоро са част от научната фантастика.
Вече няма глад за български филми, споделя за в. „Аз Буки” актрисата Саня Борисова, която доби популярност с ролята си на Елица в сериала „Забранена любов”. Сега тя работи по нов проект, в който ще си партнира със съпруга си Ники Илиев – филмът „Живи легенди”.
Няма да се закрива паралелката за планински водачи в СОУ „Васил Левски“ в Черни Осъм, която е единствена за страната, стана ясно на заседание на Областната комисия по заетостта в Ловеч. На него не утвърден държавния план-прием за професионални училища, профилирани гимназии и СОУ с професионални и профилирани паралелки, извършващи обучение на територията на областта.
До края на следващата година във ВТУ „Т. Каблешков“ ще заработи виртуална библиотека, обхващаща над 25 000 електронни страници. Освен това 800 студенти от две магистърски програми ще преминат електронно обучение в 12 курса. Преподавателите от висшето училище ще разработят още 5 електронни курса за самостоятелно обучение. Всичко това е по проекта „Развитие на електронни форми на дистанционно обучение и изграждане на „Виртуална библиотека“ в „Т. Каблешков“. Той се финансира от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и е на стойност 530 994 лв.