Национално издателство за образование и наука "Аз Буки"
Нови 30 млн. лв. от държавния бюджет отпусна правителството за основен ремонт и изграждане на детски ясли и детски градини в най-големите градове в страната.
Проектозаконът задължава родителите да направят своя избор, заяви за в. „Аз Буки” Катя Чалъкова, народен представител в 41.ОНС и член на парламентарната комисия по образование.Държавата е натоварена със задачата за 3 години да създаде условия за всички четиригодишни да посещават детска градина.
Законопроектът за предучилищното и училищното образование позволява регистрирането на детска градина-кооператив, пояснява зам. министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова. Работата с децата в нея също ще трябва да отговаря на изискванията, които държавата поставя. Тези изисквания гарантират живота, здравето, сигурността на децата, качеството на услугата, която получават. Ще припомня, че това е разписано и в Конвенцията на ООН за защита на правата на детето. В нея е казано, че всички институции, които предоставят услугата образование, трябва да отговарят на определени минимални изисквания, валидни за дадената държава.
В ловешката Гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф I“ започна строителството на многофункционална спортна зала. За строителството на обекта правителството отпусна близо 1 млн. лв. Съоръжението ще разполага със съблекални с душове и тоалетни, фоайе, многофункционална спортна зала, стая за треньори и учители, техническо помещение, склад за спортен инвентар, санитарни възли в т.ч. и за хора с увреждания.
Столична община се отчете за изпълнение на стратегията си за образование през 2012 г. В 9 училища е изпълнен проект за намаляване на консумацията на енергия, на стойност над 8 млн. лв. Към момента данните показват, че се пести енергия между 40 и 60%, а това освобождава сериозен финансов ресурс. През 2013г. е осигурено е финансирането на строителството на 17 нови детски градини, като някои от тях ще бъдат завършени през 2014 г. 9 от тях се строят с общински пари и са за 40 групи.
Доц. д-р инж. Радан Иванов е новият ректор на Висшето строително училище „Любен Каравелов“. Той е от младото поколение изследователи в областта на строителната механика и сеизмичното инженерство. Задачата ми е да надграждам постигнатото, заяви той в интервю за в. „Аз Буки”.
Намаляването на броя на отпадащите и необхванатите деца и младежи в образователната система става част от задачите на Националната стратегия за младежта, приета през 2010 г. Документът вече е актуализиран и ще бъде гласуван от Народното събрание.
Учени от БАН и университетски преподаватели ще участват в подготовката на най-добрите млади математици от Природо-математическата гимназия „Никола Обрешков“ в Бургас. Допълнителните занимания ще помогнат на децата в надпреварата за участие в предстоящите големите международни състезания по математика.
28 силиконови фигури в реален размер ще представят живота във Второто българско царство – от ключовите сцени със знатните владетелите до занаятчийските ателиета на обикновените майстори. Те ще бъдат изложени в уникалния Мултимедиен център „Царевград Търнов“ – единствен по рода си музей на Балканите. Той ще отвори врати в началото на февруари във Велико Търново.
Близо 50 ръководители и преподаватели от образователни институции, експерти в областната и общинската администрация на Смолян и представители на неправителствени организации участваха във Форум за учене през целия живот. Участниците във Форума се обединиха около идеята празникът в Смолян да се проведе отново през октомври – в навечерието на деня на общината.